Naše nejbližší akce

Letní kina na tvrzi 2019

páteční večery (28.6.2019 18:00)

Spolek Nebovidská tvrz zve na osmý ročník Letňáků na tvrzi. Teplá letní noc, kamenné zdi tvrze, světla ohňů, které do kamenů kreslí stíny, dobrý film, skvělé občerstvení, pohodová atmosféra. To jsou letní kina na Nebovidské tvrzi. Těšíte se? My na Vás už moc. Termíny 2019: 28. 6., 12. 7., 26. 7., 9. 8., 23. 8. Tvrz je otevřena: 17:30 - 24:00 Vstupné: 40,- dětské, 50,- dospělácké více

Sdružení neustává ve snaze zachránit tvrz, Kolínský deník

http://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/ko_nebovidy_vanoce_avizo.html

 

Nebovidy – Tak nám meteorologové slibují sněžení a na středověké tvrzi v Nebovidech občanské sdružení Nebovidská tvrz chystá adventní program Vánoce na tvrzi. Těšit se můžete 15. prosince od 13 hodin.

 

Na nádvoří návštěvníky uvítá množství stánků s vánoční tematikou. V krčmě bude opět dostatek jídla a pití, pro zahřátí se také něco dobrého najde. Kulturně akci povznese Libenický okrašlovací spolek a Kolínský smíšený sbor, hrát a zpívat se budou jak jinak než vánoční koledy. K vidění bude výstava krojů, zvířátkový betlém, lidové zvyky jako například lití olova, pouštění lodiček, krájení jablíček, hod střevícem, líbání pod jmelím, výroba svícnů z jablíčka, věštění budoucnosti ze sedmi hrnečků a další. Připravena je i soutěž v pečení cukroví. Kdo přinese 100 kousků vlastnoručního cukroví, bude zařazen do soutěže o hodnotné ceny. Vyhrát můžete elektrický kuchyňský mixer, kuchyňskou váhu, zapékací mísu či kuchyňské minutky.

„Naše sdružení vzniklo za účelem záchrany Nebovidské tvrze, která je kulturní památkou České republiky," říká členka pořádajícího sdružení Nebovidská tvrz Lucie Doušová. „Jsme parta nadšenců, kteří se ve volném čase o tvrz starají a snaží se ji otevřít veřejnosti. Za tímto účelem zde pořádáme různé společenské akce. Velmi úspěšný byl letos Středověk na tvrzi či série představení letního kina s krčmou," dodává. Poslední akci s názvem Keltové na tvrzi zasypal příval sněhu. Jestlipak počasí připraví zimní atmosféru i na vánoční setkání? „Nebovidská tvrz je úžasným prostorem a nese v sobě atmosféru minulosti. Doslovně tvoří střed naší obce. Představuje doklad sídla venkovského šlechtice. Zachovala se ve své původní dispozici, ale je dnes kriticky ohrožena. Kdysi na ní byl vypsán i demoliční výměr. Chtěli bychom, aby pro region byla tvrz zachována a vytvořila centrum setkávání místních obyvatel a našla i další stálé využití," vysvětluje záměry sdružení.

„Snažíme se žádat o dotace na podporu historických památek. Letos v létě se nám z dotace od ministerstva kultury ve výši 67 tisíc korun podařilo opravit zatékající střechu. Nevyčíslitelnou podporu tvoří práce členů sdružení, kteří tvrzi obětují svůj volný čas. V tuto chvíli je nás asi patnáct a další zájemci jsou vítáni. Je jasné, že bez výrazné finanční podpory nedokážeme tvrz opravit do původní podoby, ale nevzdáváme se. Se změnou vedení obce máme snad podporu zastupitelů, komunikujeme s odborníky z Národního památkového ústavu a věříme, že svou podporu vyjádří i kraj. Tvrz postupně objevují i obyvatelé Nebovid, pro které zůstávala schována za plotem a dlouhodobě nepřístupná," popisuje Lucie Doušová.

Po novém roce už sdružení začne s přípravou největší akce Středověk na tvrzi, která se tradičně koná 22. června. „Mezitím nás ale čeká několik drobných akcí a do toho nezbytné opravy a brigády. Ráda bych také připomněla, že každou středu probíhá na tvrzi kovářský kroužek pro děti a dospělé," dodala. Sdružení neustále přijímá nové členy. Komu není lhostejný osud tvrze v Nebovidech, kdo má nápady a chuť se podílet na aktivitách občanského sdružení, nemusí váhat a přihlásit se, ať už e-mailem nebo telefonem. Lze zvolit i pasivní členství, bez práce a účasti na akcích, jen projevit svůj zájem.

 

Autor: Redakce