Naše nejbližší akce

Letňák na tvrzi

dětské a dospělácké kino (26.7.2024 19:00)

Tvrz otevírá brány v 18h, v krčmě jsou připraveny tvrzové palačinky a bramboráky, točené pivko či klobása. Děti si mohou zahrát na čarostřelce s kuší, projít labyrintem, kulí srazit rytíře nebo vyzkoušet jinou z tvrzových her. Svou odvahu mohou prověřit v tajemném Pohádkovém sklepení. Zvonění kovářského kladiva o kovadlinu lze na tvrzi nejen zaslechnout, ale také si jej potěžkat a prověřit svou sílu. Vůni včelího vosku a trpělivost svíčkařky lze zažít ve svíčkárně. Od 19 hodin na špýcharu promítáme dětské představení. Po 21 hodině pod hvězdičkama ve dvoře tvrze promítáme české filmové novinky. více

Středověk na tvrzi přilákal přes 1200 návštěvníků - Kolínský deník

Kolínský deník - Fotky

Nebovidy – Ještě před rokem a čtvrt mnozí obyvatelé obce ani netušili, že polorozpadlá budova v centru vesnice je historická památka v podobě někdejší tvrze, jež vznikla ještě před rokem 1407, kdy tuto část obce vlastnil Jan ze Struhařova. Poté, co se o záchranu památky začalo usilovat občanské sdružení Nebovidská tvrz, vstává objekt doslova z mrtvých.

Do prostor, kolem nichž ještě relativně přednedávnem většina místních chodila bez povšimnutí, se nyní na poslední akci s názvem Středověk na tvrzi stála u vchodu několikametrová fronta v dvoj až trojstupech. Pásku pro návštěvníky dostalo na ruku kolem 1250 lidí, další desítky účastníků tvořili prodejci, řemeslníci, účinkující atd., takže celkem se zde v jedno odpoledne sešlo odhadem 1400 příchozích. Na všechny návštěvníky, kteří hradili dobrovolné vstupné, jež poputuje na opravu tvrze, čekal bohatý program. Divadelní a hudební vystoupení, pohádka pro děti, břišní tanečnice, inkvizitor, spousta řemeslníků, středověké tržiště. Brány otevřela věštírna, ztuhlé svaly napravoval lazebník. Harantiště nabídlo dětem hry s tematikou středověku, dospělí se mezitím mohli občerstvit v nefalšované středověké krčmě a všichni společně se pak vydat na komentovanou prohlídku tvrze. Nechyběla výstava o Keltech či hojně navštívený koncert skupiny Dick O'Brass zaměřující se na keltský rock. Atmosféru završila noční ohňová show. „Hlavně že vyšlo počasí," usmívala se po skončení akce, krátce před příchodem dešťů místostarostka a členka sdružení Nebovidská tvrz Lucie Doušová. Sdružení se v nedávné době podařilo získat třísettisícovou dotaci, z níž staticky zajistilo a alespoň provizorně zaplachtovalo obytnou část tvrze. Aby se to podařilo, přidala obec zhruba 37 tisíc a stejnou částku také sdružení, v jeho případě všechno, co se mu vloni podařilo vydělat. Na střechu už peníze nezbyly, ale příští rok zkusí sdružení žádat o další dotace, byť získávání peněz na záchranu památky není jednoduché, některé dotační tituly na památky například letos vůbec nebyly otevřené. Pomalu tradicí se na nebovidské tvrzi stává letní promítání pod širým nebem. Už v pátek je pro děti od 19 hodin připravený na špýcharu Kozí příběh, po 21. hodině se pak dospělí mohou těšit na Okresní přebor. Krčma bude samozřejmě otevřená stejně jako možnost komentované prohlídky tvrze. „Promítat se bude vždy ob týden v pátek," říká Lucie Doušová s tím, že letní promítání má i mokrou variantu. Za nepříznivého počasí lze totiž využít špýchar.

Autor: Jana Martinková

http://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/ko_nebovidy_tvrz_sredovek_txt.html