Naše nejbližší akce

Letňák na tvrzi

dětské a dospělácké kino (26.7.2024 19:00)

Tvrz otevírá brány v 18h, v krčmě jsou připraveny tvrzové palačinky a bramboráky, točené pivko či klobása. Děti si mohou zahrát na čarostřelce s kuší, projít labyrintem, kulí srazit rytíře nebo vyzkoušet jinou z tvrzových her. Svou odvahu mohou prověřit v tajemném Pohádkovém sklepení. Zvonění kovářského kladiva o kovadlinu lze na tvrzi nejen zaslechnout, ale také si jej potěžkat a prověřit svou sílu. Vůni včelího vosku a trpělivost svíčkařky lze zažít ve svíčkárně. Od 19 hodin na špýcharu promítáme dětské představení. Po 21 hodině pod hvězdičkama ve dvoře tvrze promítáme české filmové novinky. více

Nebovidští si užili Vánoce plné zvyků a tradic, Kolínský deník

http://kolinsky.denik.cz/kultura_region/nebovidsti-si-uzili-vanoce-na-tvrzi-plne-zvyku-a-tradic-20121217.html

Nebovidy -  Návštěvníky vítala vánoční hudba a nádvoří plné nejrůznějších stánků. Ty nabízely kromě občerstvení také vánoční dekorace, doma usušené bylinky na čaj nebo například originální domácí sole do koupele.

 

V jednom z výklenků si návštěvníci mohli vyzkoušet lití olova. Mnozí z nich pak dlouho přemítali, co se jim to povedlo vylít. „To bude vodák, jak eskymuje," uvažovala jedna z přítomných dam. O kousek dál hlavně děti zaujala živá zvířátka králíci, kapři, slepice, kozy i ovečky. Každé z nich si mohly děti prohlédnout a pohladit.

V patře tvrze si každý mohl vyzkoušet další z vánočních zvyků. „Podruhé se vdávat snad nebudu," bránila se žena, která s sebou měla dvě děti, když otočila hrníček, kde ležel prstýnek symbol brzké veselky. Mladé ženy, ale i malá děvčata házela střevícem. Půjdou z domu nebo ještě zůstanou? Ať tak či tak, hod platí až na Štědrý den. Hlavně děti si zde pouštěly ořechové skořápky se svíčkou a také vyráběly vánoční svícny. Dospělé zase zaujala výstava lidových krojů. Na akci nechyběla ani soutěž o nejchutnější vánoční cukroví. Nejlepší sladké výtvory byly samozřejmě odměněny jak jinak než drobnými kuchyňskými spotřebiči či pomůckami.

 

Autor: Lucie Mašínová