Naše nejbližší akce

Vánoce na tvrzi 4.12.2021

desátý ročník staročeských Vánoc se vším všudy (4.12.2021 11:00)

Zatím jen malá ochutnávka z chystaného programu ... Letošní Vánoční příběh, který si lidé předávají a připomínají již více než 2000 let, má pro Vás připraveno Divadlo Já to jsem. Na tvrzi uvidíme tento spolek poprvé, ale ne tak úplně :-) ... ti, které oslovil v minulých letech Víťa Marčík se svým Setkáním před Betlémem, mohou zajásat a přijít se podívat na pokračovatele komediantského pokolení Marčíků - Víťu mladšího :-). Účast přislíbila také kolínská Harmonie 1872, která nás ohromovala silou svého tělěsa v útrobách tvrze a dovolila žasnout již po několik předchozích ročníků této naší tradiční akce. Tedy, puntík do Vašich kalendářů na 4. prosince, na Barborku. Těší se na Vás parta z tvrze. více

Nebovidští si užili Vánoce plné zvyků a tradic, Kolínský deník

http://kolinsky.denik.cz/kultura_region/nebovidsti-si-uzili-vanoce-na-tvrzi-plne-zvyku-a-tradic-20121217.html

Nebovidy -  Návštěvníky vítala vánoční hudba a nádvoří plné nejrůznějších stánků. Ty nabízely kromě občerstvení také vánoční dekorace, doma usušené bylinky na čaj nebo například originální domácí sole do koupele.

 

V jednom z výklenků si návštěvníci mohli vyzkoušet lití olova. Mnozí z nich pak dlouho přemítali, co se jim to povedlo vylít. „To bude vodák, jak eskymuje," uvažovala jedna z přítomných dam. O kousek dál hlavně děti zaujala živá zvířátka králíci, kapři, slepice, kozy i ovečky. Každé z nich si mohly děti prohlédnout a pohladit.

V patře tvrze si každý mohl vyzkoušet další z vánočních zvyků. „Podruhé se vdávat snad nebudu," bránila se žena, která s sebou měla dvě děti, když otočila hrníček, kde ležel prstýnek symbol brzké veselky. Mladé ženy, ale i malá děvčata házela střevícem. Půjdou z domu nebo ještě zůstanou? Ať tak či tak, hod platí až na Štědrý den. Hlavně děti si zde pouštěly ořechové skořápky se svíčkou a také vyráběly vánoční svícny. Dospělé zase zaujala výstava lidových krojů. Na akci nechyběla ani soutěž o nejchutnější vánoční cukroví. Nejlepší sladké výtvory byly samozřejmě odměněny jak jinak než drobnými kuchyňskými spotřebiči či pomůckami.

 

Autor: Lucie Mašínová