Naše nejbližší akce

Letní kina na tvrzi 2019

páteční večery (28.6.2019 18:00)

Spolek Nebovidská tvrz zve na osmý ročník Letňáků na tvrzi. Teplá letní noc, kamenné zdi tvrze, světla ohňů, které do kamenů kreslí stíny, dobrý film, skvělé občerstvení, pohodová atmosféra. To jsou letní kina na Nebovidské tvrzi. Těšíte se? My na Vás už moc. Termíny 2019: 28. 6., 12. 7., 26. 7., 9. 8., 23. 8. Tvrz je otevřena: 17:30 - 24:00 Vstupné: 40,- dětské, 50,- dospělácké více

Nebovidští si užili Vánoce plné zvyků a tradic, Kolínský deník

http://kolinsky.denik.cz/kultura_region/nebovidsti-si-uzili-vanoce-na-tvrzi-plne-zvyku-a-tradic-20121217.html

Nebovidy -  Návštěvníky vítala vánoční hudba a nádvoří plné nejrůznějších stánků. Ty nabízely kromě občerstvení také vánoční dekorace, doma usušené bylinky na čaj nebo například originální domácí sole do koupele.

 

V jednom z výklenků si návštěvníci mohli vyzkoušet lití olova. Mnozí z nich pak dlouho přemítali, co se jim to povedlo vylít. „To bude vodák, jak eskymuje," uvažovala jedna z přítomných dam. O kousek dál hlavně děti zaujala živá zvířátka králíci, kapři, slepice, kozy i ovečky. Každé z nich si mohly děti prohlédnout a pohladit.

V patře tvrze si každý mohl vyzkoušet další z vánočních zvyků. „Podruhé se vdávat snad nebudu," bránila se žena, která s sebou měla dvě děti, když otočila hrníček, kde ležel prstýnek symbol brzké veselky. Mladé ženy, ale i malá děvčata házela střevícem. Půjdou z domu nebo ještě zůstanou? Ať tak či tak, hod platí až na Štědrý den. Hlavně děti si zde pouštěly ořechové skořápky se svíčkou a také vyráběly vánoční svícny. Dospělé zase zaujala výstava lidových krojů. Na akci nechyběla ani soutěž o nejchutnější vánoční cukroví. Nejlepší sladké výtvory byly samozřejmě odměněny jak jinak než drobnými kuchyňskými spotřebiči či pomůckami.

 

Autor: Lucie Mašínová